KPSS A Grubu Puan Türleri

KPSS A Grubu Puan Türleri, Öğretmenlik Atamaları, Personel Alım İlanı ve P48 Puan Türü için tıklayınız.

KPSS A Grubu Puan Türleri

KPSS B Grubu hakkında bilgi vermiştik. KPSS A grubu puan türleri, 2017 yılındaki düzenlemeyle artık daha farklı niteliklere kavuşmuştur. Bu düzenlemeyle her alan ağırlıklı olarak farklı puan türleri getirilmiştir. Çoğu kişi eski puan türünün daha iyi olduğunu belirtmekte ancak kanımızca yeni puan türü daha etkilidir. Çünkü eski puan türü sisteminde tam 120 puan türü vardı. Bu puan türlerinin ise neredeyse %80’i hiç kullanılmazdı. Şimdiki puan türleri ne kadar kullanılır bilemeyiz ancak en azından daha az puan türü ile kafa yormak zorunda kalacağız.

Yeni Puan Sistemindeki Puan Türleri

KPSS A yeni puan türleri daha çok alan ağırlıklı olarak düzenlenmiş puan türleridir. Örneğin işletme alan dersi içi 6 ya da 7 puan türü mevcuttur. Bu puan türleri içerisinde ise işletme alanın ağırlığı en çoktan en aza doğru sıralanır. Diğer alanlar için de aynı durum geçerlidir. Bu sayede kurumlar işletme veya diğer alanlara verdiği öneme göre alım yapacakları puan türünü belirleyebiliyor. Örneğin işletme vazgeçilmez olarak görülürse işletmenin ağırlıklı olduğu türünden alım yapılır. Bu puan türleri arasında p10 puan türü yine öğretmenlik atamaları için kullanılacak. P1, p2 ve p3 puan türleri de yine eski sistemdeki gibi genel yetenek ve genel kültür ağırlıklarına göre belirleniyor. Yeni sistemde bu puan türleri değişmemiştir.

Kullanılacak KPSS A Puan Türlerinin Belirlenmesi

Kullanılacak KPSS A puan türleri, tamamen alım yapacak kurum nezdinde belirlenir. Tamamen kurumun elinde olan bir durumdur. Bu konuyla ilgili herhangi bir yasal düzenleme yoktur. Personel alım ilanı verilmeden önce kurum tarafından belirlenir ve ilanda belirtilir. Puan türlerinin belirlenmesinde daha çok kurum ile alakalı puan türlerine ağırlık verilir. Rekabet kurumu işletme puan türlerini kullanırken, Maliye Bakanlığı ise maliye ve muhasebe ağırlıklı puan türlerinin kullanılır.

İlginizi Çekebilir :  Merkezi Atamalar Kaldırılacak Mı?

En Çok Kullanılan KPSS A Puan Türleri

Yeni KPSS A puan türleri sadece 2017 alımlarında kullanılmaya başlanmıştır. Şu ana kadar en çok dikkat çeken ve birçok kurumun personel alım ilanında bulunan puan türü P48 puan türü olmaktadır. Bu puan türü de maliye, hukuk, iktisat, muhasebe eşit ağırlıklı olduğu puan türüdür. Eğer KPSS A grubu sınavına hazırlanıyorsanız, muhakkak bu puan türünü yüksek tutmalısınız.

KPSS B grubu kadro çalışmaları idare tarafından hazırlanır. Adaylar sınava girer. KPSS-B kadrolarına alımlar tek olmayan çift yıllarda yapılır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.