KPSS ile Nasıl Memur Olunur?

nasilmemurolunur

Merhaba değerli ziyaretçilerim, bir önceki yazımızda KPSS nedir sorusunu cevaplandırmaya çalışmıştık. Bugünkü yazımızda ise KPSS ile memur olma sürecini açıklamaya çalışacağız. Her zamanki gibi sıkmadan ve anlaşılır şekilde ele alacağız konuyu…

 

KPSS ile Memur Olma Süreci

Bildiğiniz üzere lise, önlisans ve lisans olmak üzere üç temel KPSS oturumu mevcut. Bunların yanı sıra uzmanlık, müfettişlik vb. kadrolar için A grubu KPSS, öğretmen adayları için Eğitim Bilimleri ve Alan Bilgisi(ÖABT) KPSS ve din hizmetleri sınıfında çalışacaklar için Din Hizmetleri KPSS(DHBT) oturumları yapılmaktadır. Mezun olduğunuz öğrenim düzeyine ve/veya bölüme göre gireceğiniz KPSS oturumları değişebilmektedir. Örneğin lise mezunu bir memur adayı, Lise KPSS oturumuna girmelidir. Yine öğretmenlik mezunu bir aday hem Lisans KPSS oturumuna hem de öğretmenlik istiyorsa Eğitim Bilimleri veya Öğretmenlik Alan Bilgisi sınav oturumuna girmelidir.

İlgili KPSS oturumu için sınav başvurusu yapıldıktan ve sınava girildikten sonraki sürece bakalım şimdi… İlgili sınav ya da sınavlardan elde edilen puan türleri, ilgili KPSS atamalarında kullanılır. Özellikle Lise, Önlisans ve Lisans KPSS’nin (genel kültür)-(genel yetenek) oturumlarından elde edilen puan türleri, ÖSYM tarafından yapılan ve yılda iki kez olmak üzere toplamdaki 4 atama dönemi boyunca atanana dek kullanılabilir. Tabi şunu da belirtmek gerekir ki bahse konu atamalarda açılan memur kadroları b grubu memurluklar olarak nitelendirilmektedir ve b grubu memurluklara ancak çift yıllardaki KPSS oturumlarında elde edilen puanlar ile başvurulabilmektedir.

nasil-memur-olunurBahse konu KPSS atamalarında herhangi bir kadroya atandıktan sonraki sürece bakalım. Bundan sonraki süreçte atandığınız kurum, işlemlerinizi tamamlamak üzere gerekli olan bir takım evrakları bir araya getirmenizi ve kuruma vermenizi isteyecektir. Akabinde ise herhangi bir mülakat vs. olmadan görevinize başlayabileceksiniz.

 

İlginizi Çekebilir :  KPSS B Grubu Hakkında Bilgi

bekar-memur-maaslari

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.