KPSS A Kadro Atama Süreci

KPSS A grubu kadrolarına atanmak için hangi aşamalardan geçmek gerekir? Sorusunun cevabı için tıklayınız.

KPSS A Kadroları Atama Süreci

KPSS A kadrolarına atanmak, merkezi atamaya ve öğretmenlik atamalarına kıyasla çok daha zor ve emek isteyen bir süreçtir. Aynı şekilde atandıktan sonra elde edilen kazanım da çok fazladır. Özellikle yetki ve sorumluluk bakımından yüksek iş tatmini alırsınız. Aynı zamanda yüksek maaşlar alabilirken kısa zamanda da yükselebilirsiniz. Peki, KPSS A grubu kadrolarına atanmak için hangi aşamalardan geçmeniz gerekir?

KPSS A Grubu Sınavından Yeterli Puan Almak

Öncelikle ilk aşama KPSS sınavına alandan girip genel yetenek ve genel kültür dersleri dışında hukuk, iktisat, maliye, muhasebe, işletme, istatistik, uluslararası ilişkiler ve çalışma ekonomisi alanlarında yeterli beyler yapıp yeterli puanlar almanız gerekir. Tüm puan türlerinin hesaplanması için bu alanların hepsine girmek ve her alandan en 1 net yapmanız gerekir. Eğer bu alanlardan birine ya da bir kaçına girmezseniz; girmediğiniz alanların hesaplamaya dahil edildiği puan türleriniz hesaplanması ve kurumların bu puan türlerini istemeleri halinde açılan sınavlara giremezsiniz. Dolayısıyla tüm alanlardan girmeniz faydanıza olacaktır.

Kurumların Açtığı Sınavlara Puanla Girme Hakkı Elde Etmek

KPSS A grubu sınavı için kurumalar ilan verir ve siz belirtilen puan türünden aldığınızı puanla bu ilana başvurursunuz. Başvuru süreci bittikten sonra sınava girmeye hak kazananlar ilan edilir ve sınav tarihinde sınava girmek için hazırlanmaya başlarsınız. Sınava girme hakkı kazanmak için alınacak personel sayısının 5, 10 ya da 20 katı aday arasına puanınız ile kalabilmeyi başarmak gerekir. Örneğin, SGK Mart ayında 50 müfettiş yardımcısı alımı yapacak ve sadece 250 kişi sınava katılma hakkı kazanacak. Bu 250 kişi de p48 ve p22 puan türlerine göre belirlenecek.

Yazılı Sınavda Başarılı Olmak

KPSS A kurum sınavları genelde test, klasik ya da sözlü şekilde yapılır. Klasik ve test usulden yapılan sınavlarda da mülakata başarılı olanlar çağrılır. Sözlü sınavda zaten tek aşama vardır. Yazılı sınavda başarılı olmak için de KPSS sınavından daha çok bilgiye ve tecrübeye ihtiyacınız olacaktır.

İlginizi Çekebilir :  Yüksek Maaşlı Memurluklar Nelerdir?

Sözlü Sınav ve Atanma

KPSS A grubu mülakatları yazılı sınavdan sonra yapılan sözlü sınavlardır. Bu mülakatlar da sizin temsil yeteneğinize, alan konuları hakkında bilginize, öz güveninize ve kendini ifade etme yeteneğinize bakılır. Aynı zamanda bu aşamada güvenlik soruşturmanız da önemlidir. Sözlü sınavda da başarılı olursanız atanmaya hak kazanır ve kısa bir süre içerisinde görevinize başlarsınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.