KPSS Nedir? KPSS Türleri Nelerdir?

kpss nedir
kpss nedir
kpss nedir

KPSS nedir sorusunu cevaplandırmadan önce KPSS’nin açılımına bakalım. KPSS, Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın kısaltmasıdır. Açılımından da anlaşılacağı üzere kamuya personel almak için yapılan bir sınav türüdür. Kamuya memur alımına yönelik yapılan bu sınavlar 2002 yılından önce DMS(Devlet Memurluğu Sınavı) ve KMS(Kurumlar için Merkezi Eleme Sınavı) adıyla yapılmaktayken, 2002 yılından itibaren KPSS adı altında yapılmaya başlanmıştır.

 

KPSS Türleri Nelerdir?

KPSS genel anlamda A grubu memurluk, B grubu memurluk, öğretmenlik ve din hizmetleri alanlarına yönelik yapılmaktadır. Kısaca bu alanları açıklamak gerekirse;

A Grubu KPSS; uzman, müfettiş, denetmen vb. kariyer meslekler dediğimiz alanlara yönelik yapılan sınavdır. Haliyle bu sınav sonuçlarına göre girilecek memurluklar da a grubu memurluk olarak nitelendirilmektedir.

B Grubu KPSS; mühendis, mimar, tekniker, teknisyen, kütüphaneci, sosyolog, avukat, memur, bilgisayar işletmeni, vhki, hizmetli, şoför vb. çok sayıda memur grupları için sınavdır. Bu sınav sonuçları ile girilen sınavlar da b grubu memurluk olarak adlandırılmaktadır.

Öğretmenlik KPSS; öğretmen adaylarının girdiği sınav grubudur.

Din Hizmetlerine Yönelik KPSS; adından da anlaşılacağı üzere imam hatip liseleri, ilahiyat bölümleri gibi ilgili alanlardan mezun olanların girdiği alan sınavıdır.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        Değerli memur adayları, bundan sonra kaleme alacağım yazılar çok büyük çoğunlukla KPSS B grubu memurluklarla ilgili olacaktır. Memurdan şoföre, mühendisten teknisyene varana dek birçok çeşitli unvanda kamuya girmeye çalışan adaylara elimden geldiğince yol göstermeye, fikir vermeye çalışacağım. Umarım faydalı bir yayın hayatı olur bizler için… Hoşçakalın…

İlginizi Çekebilir :  KPSS Atamalarında Güvenlik Soruşturması

bekar-memur-maaslari

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.