KPSS’siz, Sınavsız Memur Olmak Mümkün Mü?

kpsssizmemur

Memurluk o kadar çok adayı peşinden sürüklüyor ki memur alımları ile ilgili her haber ayrı bir umut teşkil ediyor memur adaylarında. Yazılı ve görsel medya, memurluk hayalleri kuran kitlenin sayıca büyüklüğünün farkında olup bunu reytinge çevirmek adına doğru/yanlış/eksik/yanıltıcı her türlü memur haberini direkt paylaşıyor. Bazen öylesine abartılı haber manşetleri atıyorlar ki sınavsız memur olmak kolaymış gibi algı oluşuyor. Özellikle yazılı medya üzerinden yapılan sınavsız memur alımı, KPSS’siz memur alımı başlıklı haberler yapılıyor. Peki sınavsız memur olmak gerçekten de mümkün mü?

 

 

 

 

 

KPSS’siz, Sınavsız Memur Olmak

 

KPSS’siz, sınavsız memur olmak gibi bir durum her ne kadar kağıt üstünde mümkün gibi görünse de fiili olarak bu ihtimal çok azdır. En azından sınavsız, KPSS’siz masa başı düz memurluk kadrolarına girmek çok zordur. Birçok yazılı medya sitesinde, “Sınavsız-KPSS’siz memur alımı yapan kurumlar” şeklinde haber başlıkları atılıyor. Bahse konu haberlerde Sınavsız, KPSS’siz memur alımı yapan kurumlar şu şekilde listeleniyor; TBMM memurlukları, Cumhurbaşkanlığı Memurlukları, Özel Kalem Müdürlükleri, AB Bakanlığı Memurlukları…

Yukarıda bir kaç tanesini saydığımız ve 657 Sayılı Kanun’un 59. Maddesinde belirtilen bu memurluk kadroları, istisnai memurluklar olarak adlandırılmaktadır. Kanunda da belirtildiği gibi bu kadrolara KPSS şartı aranmadan memur alınabilmektedir fakat bu alımlar normal bir memur alımı ilanı şeklinde yapılmamaktadır.

KPSS ile Nasıl Memur Olunur?

Nitekim siz hiç “TBMM KPSS’siz Memur Alımı İlanı ya da Cumhurbaşkanlığı Sekreterliği KPSS’siz Memur Alımı İlanı” şeklinde bir memur alımına rastladınız mı? İsterseniz GOOGLE üzerinden bir araştırma yapın, bakalım sınavsız-KPSS’siz memur alımı ilanına rastlayacak mısınız?

 

 

KPSS’siz Memur Alımı Hangi Kadrolara Yapılıyor?

 

Sınavsız-KPSS’siz memur alımına, en uygun ve nispeten en başvurulabilir örnek olarak geçtiğimiz 2016 yılındaki 10 bin kişilik özel harekat polisi alımını örnek gösterebiliriz. Bahse konu alım her ne kadar KPSS şartı aranmadan yapılmış olsa da bunun ülkemizin içinde bulunduğu şartlar gereği(15 temmuz darbesi) yapıldığını belirtmeliyiz.

İlginizi Çekebilir :  GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI SPOR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ AVUKATLIK GİRİŞ SINAVI İLANI 16 Ocak - 24 Ocak

KPSS’siz memur alımına güncel örnek olarak da geçtiğimiz ay ve bu ay başlayan bekçi alım ilanlarını gösterebiliriz. Nitekim ilgili mevzuatta yapılan değişiklikler sonucu ilanları yayınlanan bekçi alımları, KPSS şartı aranmadan yapılmaktadır.

 

 

KPSS’siz Memur Alımı İlanları Nerede Yayınlanıyor?

 

Birçok memur adayı, memur alım ilanlarının nereden takip edeceği konusunda bilgi sahibi değil ya da doğru yerlerden takip yapamıyor. Memur alım ilanlarını en doğru yerden takip etmeniz; hem tüm memur alımlarını görebilmenizi hem de memur olma şansınızın artmasını sağlayacaktır. KPSS’siz memur alımı ilanları da dahil olmak üzere tüm memur alımları ve ilanlarını takip edebileceğiniz en doğru yer, DPB(Devlet Personel Başkanlığı) resmi sitesidir. Konuyla ilgili olarak da KPSS’siz memur alımı ilanlarını aşağıdaki linke tıklayarak takip edebilirsiniz;

http://euygulama.dpb.gov.tr/dpb_web/menu/Ilan_Menu.aspx

Özetle; KPSS’ye girmeden sınavsız memur olmak konulu haberlerin hiçbirisine aldırış etmeden sınava hazırlanın. En sağlıklı ve en sıkıntısız memurluk, iyi bir puan alıp merkezi atamalar yoluyla yerleşilen memurluktur. Merkezi atamalarda hem puan üstünlüğü esasına göre atama yapılıyor, hem de mülakatsız bir şekilde direkt göreve başlanıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.