Memurluk Neden Popüler?

memurluk

Her geçen yıl KPSS’ye başvuran aday sayısı artıyor ve memur olmak isteyen aday sayısı katlanıyor. Durum böyle olunca “memurluk neden popüler?” sorusu akla geliyor. Peki memur olmaya çalışmak gerçekten de makul bir seçenek mi yoksa özel sektörde çok daha iyi şartlarda çalışılabilir mi? Bugünkü yazımızda; neden memur olmak istiyoruz, memurluk ile özel sektör arasındaki avantaj ve dezavantajlar nelerdir sorularına yanıt vermeye çalışacağız.

 

Neden Memurluk?

memurlukYüz tane memur adayı arasında anket yapsak ve “neden memurluk” diye bir soru yönlendirsek sanırım %90’lık kısmı iş garantisi der. Gerçekten de memurluğun en güzel yanı, özel sektöre göre çok daha güvenceli bir iş olanağı sunmasıdır. İşin bir diğer yönü de iş güvencesi ile birlikte gelen maaş garantisidir. Her ayın 15’inde sorunsuzca yatan bir maaşı kim istemez ki? Yine sosyal yaşam açısından da memurluğun avantajı bulunmaktadır. Her şeyden önce hafta sonlarının tatil olması, bayram vs. gibi günlerde resmi tatil olması ve sıkıntısızca kullanılabilecek izin hakları sayesinde çok cazip bir iş hayatı sunmaktadır devlet memurluğu…

 

Memurluk ve Özel Sektör Karşılaştırması

Memurluk elbette ki popüler bir iş ve çok sayıda avantajı barındırıyor ama bu demek değildir ki özel sektörün tamamı kötüdür. Özellikle kurumsallaşmış firmalarda çalışmak beraberinde farklı avantajlar getirebilir. Mesela çalıştığınız firma, sizi yurtdışı eğitimlerine gönderebilir, uygun fiyatlarla dil vb. eğitimleri almanızı sağlayabilir. Yine yurtiçi/yurtdışı olarak çeşitli sosyalleşme ortamları sağlayabilir ya da tatil imkanı sağlayabilir. Memurlukta bu tarz durumlarla karşılaşma ihtimaliniz çok düşüktür. Maaş açısından olaya bakarsak yine bazı firmalarda memurluk maaşından çok daha iyi miktarlarda maaş alabilirsiniz. Bugün birçok firma 300-400 TL civarlarında ticket dediğimiz yemek kartı verirken(bu kartı ticket geçerli marketlerde normal alışverişleriniz için de kullanabiliyorsunuz) memurlukta buna rastlayamazsınız. Yine performans, ikramiye vb. diğer ek ödemelere özel sektörde rastlanırken, memurlukta maaşınız dışında bir ödeme alma ihtimaliniz pek yoktur.

İlginizi Çekebilir :  2018 KPSS Tercihleri Nasıl Yapılmalıdır

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi memurluğun da özel sektörün de kendine göre avantajları ve dezavantajları mevcuttur. Buradaki asıl konu, çalışacak kişinin nasıl bir iş hayatı istediğidir. İnsanlar ne olursa olsun daha güvenceli bir iş hayatı arzuladığından, memurluğun popülaritesi her daim artmaktadır.

bekar-memur-maaslari

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.