Müjdeee! 60 Bin Memur Alınacak(mış)!

memuralim

KPSS ile memur olmak her geçen yıl daha da zorlaşıyor. Hele ki 2014 KPSS’den bu yana memur adayları açısından daha zor bir döneme girildiğini söyleyebiliriz. Nitekim memur alımları aşırı derecede azalmış durumda. Merkezi atama ile açılan memur kadroları, önceki dönemlerin yarısı kadar dahi değil. Tüm bu gelişmeler çerçevesinde KPSS ile memur olmak isteyen memur adayları, memur alımlarına dair haber ve gelişmeleri artık daha dikkatlice takip etmeye başladı.      Bunun farkında olan medya(özellikle görsel medya) da haber manşetlerine “abartı” unsurları eklemeye başladı. Bunlardan biri de konu başlığımdaki manşet; Müjde, 60 Bin Memur Alınacak!

Bahse konu 60 bin memur alımı haberinin içeriğine girdiğimizde çok büyük kısmının MEB(öğretmen alımları) ve Sağlık Bakanlığı(doktor, hemşire vs.) alımları olduğunu görüyoruz. Kalan kısmın da hakim, savcı vb. alımların yanı sıra zabıt katibi, infaz koruma memuru gibi alımlardan oluştuğunu görüyoruz. Açıkçası toplamda 5 milyondan fazla memur adayının girdiği KPSS memurluk sınavı ile toplasak 1 milyon dahi etmeyecek bir kesimi ilgilendiren bu haberlerin neresinin MÜJDE! olduğunu merak ediyoruz.

Websitemizi takip eden adaylar için açıkça belirtmek isteriz ki bahse konu memur alımları mühendis, memur, vhki, bilgisayar işletmeni, hizmetli, şoför, tekniker, teknisyen vb. unvan gruplarını içeren KPSS B grubu memur alımlarını içermemektedir. Dolayısıyla bu haber başlıkları ile gereksiz bir umut içerisine girilmemelidir. Sağlık ve eğitim alanındaki memur alımları hali hazırda düzenli olarak yapılmaktadır zaten. KPSS’ye giren 5 milyon üzeri memur adayının istediği alımlar; mühendis, mimar, tekniker, teknisyen, memur gibi unvanlardaki b grubu KPSS memur alımlarıdır.

Yetkililere buradan seslenmek istiyoruz; KPSS’ye girip belli bir puan almış yüz binlerce memur adayı, merkezi atamalar yoluyla b grubu memur alımlarının arttırılmasını bekliyor. Gerekirse bütçe zorlanarak, gerekirse de diğer alımlardan kısıntı yapılarak bir an önce b grubu memur alımlarının arttırılması ve umudu tükenmiş yüz binlerce memur adayının bir nebze de olsa gönlünün alınması gerekmektedir. Ek olarak şunu da belirtmeliyiz ki yapılacak olan b grubu memur alımları, sadece memur adaylarını mutlu etmek için değil, kamudaki ihraçlar neticesinde eksilen memur kadrolarını gidermek için de ihtiyaçtır.

İlginizi Çekebilir :  Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Bölümü Memur Atamaları

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.