Okyanus Akıntıları Haritası

Dünya’daki birçok eylemi haritalar yardımı ile gösterebiliriz. Okyanus akıntıları haritası da bu konuda hayatımızı kolaylaştıran haritalardan sadece bir tanesidir. Okyanus akıntıları haritasını incelemek görsel zekamızı devreye sokar ve aynı zamanda olguları daha net kavramamıza da yardımcı olur. Bu ve benzeri haritaların düzgün bir şekilde anlamak, bilmek ve yorumlamak gerekir.

 

Göstermiş olduğumuz bu haritada dünya üzerindeki soğuk okyanus akıntıları ve sıcak okyanus akıntıları gösterilmektedir. Haritayı incelerken okların rengine ve göstermiş olduğu yöne dikkat edilmesi gerekmektedir. Haritada gösterilen yerlerde kırmızı oklar sıcak su akıntılarını, siyah oklar ise soğuk su akıntılarını göstermektedir.

 

Okyanus akıntı haritası okyanus üzerinde oluşan sıcak okyanus akıntılarını, soğuk okyanus akıntılarını ve bu okyanus akıntılarını gittiği yönleri oklar ile göstermektedir. Yukarıda gösterilen haritada kırmızı ok ile gösterilen akıntı yönleri sıcak okyanus akıntılarını gösterirken siyah olarak gösterilen akıntı yönleri ise soğuk su akıntılarını göstermektedir.

 

Sıcak akıntılar gittiği bölgeye sıcak su akıntıları, soğuk akıntılar ise gittiği bölgeye soğuk su akıntıları taşırlar. Bu nedenle akıntıların ulaştığı bölgede iklimsel değişiklikler, biyolojik çeşitliliğin artması ve yağışların düzenlenmesi gibi olaylar gözükebilmektedir.

 

Sıcak Su Akıntıları: Alaska, Gulf Stream, Kroşivo, Brezilya, Madagaskar ve Doğu Avusturalya sıcak su akıntıları olmak üzere toplam altı akıntıdır.

 

Soğuk Su Akıntıları:Peru, Kaliforniya, Kanarya, Labrador, Doğu Grönland, Oyoşivo, Benguela ve Batı Avustralya soğuk su akıntıları olmak üzere toplamda sekiz akıntıdır.

 

Yorumlayacak olursak;

 

Kaliforniya’dan Peru’ya doğru soğuk su akıntısı gerçekleşmekte,

 

Peru’dan yine aynı şekilde Kaliforniya’ya doğru soğuk su akıntısı gerçekleşmekte,

 

Labrador’dan Kanarya’ya soğuk su akıntısı gerçekleşmekte,

 

Doğu Grönland’an Kanarya’nın sol kısmına doğru soğuk su akıntısı gerçekleşmektedir,

İlginizi Çekebilir :  Erkek Trenç Kot Modellerinde Çok Özel İndirimler Sizleri Bekliyor

 

Oyoşivo’dan Kroşivo’ya soğuk su akıntısı gerçekleşirken, Kroşivo’dan Oyoşivo’ya sıcak su akıntısı gerçekleşmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.