Ortaöğretim KPSS Memur Alımları

lisememuralimi

3,5 milyon adayın rekor katılımıyla gerçekleştirilen ortaöğretim KPSS oturumu, dün itibariyle yapıldı. Kamudaki memur ihraçlarının yerine yeni memur alımları yapılacağını düşünen memur adayları, geçtiğimiz yıllara oranla ortaöğretim KPSS’ye çok daha fazla ilgi gösterdi. Öyle ki lise KPSS oturumuna, memur adaylarınca 3,5 milyon düzeyinde rekor bir katılım sağlanmıştır. Peki 3,5 milyon memur adayının kaç tanesi memur kadrolarına yerleşebilecek?

 

Ortaöğretim KPSS Memur Alımları

B grubu memur alımları ve memur taban puanları hakkında en genel ve sağlıklı yorumu yapabilmek için bir önceki memur atamalarını iyi incelemek gerekir. 2016 KPSS b grubu memur alımları ve memur taban puanları hakkında yorum yapabilmek için de bir önceki atama dönemi olan 2014 KPSS memur atamalarını incelemeliyiz.

2014 KPSS b grubu merkezi memur atamalarında, lise memur alımları kapsamında toplam 4288 adet memur kadrosu açılmış. Bu da demek oluyor ki ortaöğretim KPSS’ye giren her 816 adaydan ancak biri memur kadrosuna yerleşebiliyor. Buna ek olarak 4288 adet memur kadrosunun birçoğunun sağlık alanından memur alımları olduğunu hesaba kattığımızda, memur olma oranı çok daha düşük olacaktır. Bölümünden kadrosu açılmayan lise düzeyi memur adaylarının tek alternatifi olan 2001 kodundan memur alım sayısı ise 2014 KPSS atamalarında toplam 93 adet olarak gerçekleşmiştir. Bu da 2001 kodundan tercih yapacak lise memur adayları için her 37.000 kişiden ancak birinin memur olabileceği anlamına gelmektedir.

lise-memur-alimlari

Lise Memur Alımları Artar Mı?

Gerek lise gerekse önlisans ve lisans düzeyinde olsun, tüm memurların beklentisi yüksek sayıda bir memur alımı yapılacağı yönünde. Objektif konuşmak gerekirse çok iyimser değiliz bu konuda. Nitekim ilgili yetkililerin açıklamaları; eğitim, sağlık ve güvenlik kapsamındaki memur alımlarına ağırlık verileceği, diğer kapsamda yer alan hali hazırdaki memur sayısı ile devam edileceği yönündedir. Tüm bunları üst üste koyduğumuzda, lise memur alımlarının merkezi atamalarda bir artış göstereceğini düşünmüyoruz.

İlginizi Çekebilir :  Yüksek Maaşlı Memurluklar Nelerdir?

Her ne kadar merkezi atamalarda lise memur alımlarının artacağını düşünmesek de açıktan memur alımları, lise KPSS’ye girmiş memur adayları için daha çok fırsat oluşturabilir. Özellikle Adalet Bakanlığı ve bağlı kuruluşların zabıt katibi ve infaz koruma memuru alımları başta olmak üzere birçok kamu kurumunun memur alım ilanlarında şans elde edilebilir. Bu nedenle kamudaki açıktan memur alımlarını iyi takip etmek gerekir. Bizler de bu kapsamda kayda değer büyüklükteki açıktan memur alım ilanlarını sizler için yayınlıyoruz ve yayınlamaya da devam edeceğiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.