KPSS Açıktan Alımlar Nedir?

atamalar

aciktan-memur-alimlariMerhaba değerli memur adayları, bir önceki yazıda ÖSYM yoluyla gerçekleştirilen KPSS merkezi alımlar(atamalar) konusunu açıklamıştık.

Bu yazımızda da bir diğer memur alımı yöntemi olan KPSS açıktan(kurumsal) alımlar konusunu işleyeceğiz.

Açıktan memur alımı adından da anlaşılacağı üzere ÖSYM dışında yapılan memur alımlarını ifade eder. Bir diğer adı da kurumsal memur alımları olarak geçen açıktan alımlar, özellikle ÖSYM’nin merkezi atamalarında atanma şansı bulamayanlar için memur olabilme şansı sunmaktadır. Açıktan memur alımı ilanları, özellikle KPSS’den iyi bir puan almasına rağmen merkezi atamalarda memurluğa atanamayan adaylar için ideal bir seçenek olabilmektedir.

 

Açıktan Memur Alımlarının Avantajları;

—>>> KPSS puanı yüksek olmasına rağmen merkezi atamalarda yerleşemeyen memur adayları için önemli bir fırsat oluşturabilmektedir.

—>>> Genellikle açıktan memur alımı ilanında belirtilen kadro sayısının katları kadar(örneğin 5 katı aday, 10 katı aday gibi) memur adayı sözlü/yazılı mülakatlara çağrıldığı için nispeten düşük puanlı memur adaylarına memurluk şansı doğabilmektedir.

—>>> Farklı özelliklerimizi/yeteneklerimizi avantaja çevirme imkanı sunabilmektedir. Misal on parmak klavye yazabilenler ya da hızlı yazabilenler, açıktan zabıt katibi alımlarında çok yüksek şansa sahip olabilmektedir.

 

Açıktan Memur Alımlarının Dezavantajları;

—>>> Açıktan memur alımları, merkezi atamalardaki gibi KPSS puan üstünlüğü esasına dayanmamaktadır. Bu sebeple sizden düşük KPSS puanına sahip bir aday memur olabilmektedir.

—>>> Açıktan memur alım ilanları vasıtasıyla alınacak memur sayıları merkezi atamalara göre çok az olduğu için ve her açıktan alım için ayrı ayrı belge temini gerektiği için bıktırıcı bir süreç yaşatabilmektedir.

 

Açıktan memur alım ilanlarına ; Adalet Bakanlığı’na bağlı kurumların zabıt katibi ve infaz koruma memur alımları, Gümrük Bakanlığı’nın alımları ve diğer çeşitli bakanlıkların memur alımları örnek olarak gösterilebilir.

İlginizi Çekebilir :  Emniyet Genel Müdürlüğü Hizmetli Alımı 23 Ocak - 27 Ocak

Son olarak şunu belirtmek gerekir ki en ideal memur alımı yöntemi, ÖSYM aracılığıyla gerçekleştirilen merkezi atamalardır. Nitekim bu şekilde tamamen KPSS puan üstünlüğü esasına uyularak memur atamaları yapılmaktadır.

Son yıllarda bazı kurumlar merkezi atamalardan çıkmıştır. Her ne kadar açıktan alımların birtakım avantajları olsa da bütün kurumların(istinalar olabilir) merkezi atamalar vasıtasıyla memur alımı yapması, memur adayları açısından da kurumlar açısından da daha doğru olacaktır.

bekar-memur-maaslari

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.