Yalnız Bir Deha: Tesla

nikola-tesla

Nikola Tesla, sekiz dil konuştu, alternatif akımda çalışan ilk motoru üretti, uzun mesafelerde kablosuz iletişim için temel teknolojiyi geliştirdi, yaklaşık 300 patent tescil ettirdi ve tüm savaşları sona erdirecek bir “süper silah” geliştirdiği iddia edildi. Her birinin cevabı elbette Tesla. Çoğu insan adını duymuştur, ancak modern bilim ve teknolojideki yerini çok az kişi bilir.

Tesla olağanüstü bir insandı. Tüm kitapları ezberlemesine ve sekiz dil konuşmasına yardımcı olan bir fotografik hafızası olduğunu söyledi. O da elinden geleni fikirlerin çoğu anında ona geldi iddia ve onun çoğunun ayrıntılı fotoğraflarını gördüğünü buluşlar inşa prototipleri başlamadan önce zihninde. Sonuç olarak, cihazlarının çoğu için çizimler ve planlar hazırlamadı.

Tesla, bekarlığının yaratıcılığında önemli bir rol oynadığını iddia ederek hiç evlenmedi. Belki de ergenlik çağındaki ölümcül hastalığından dolayı, mikroplardan korkuyordu ve çok sıkı hijyen uyguluyordu, muhtemelen kişiler arası ilişkilerin gelişmesine engel teşkil ediyordu. Ayrıca incilerden nefret etme gibi alışılmadık fobiler sergiledi ve bu da onu giyen herhangi bir kadınla konuşmayı reddetmesine yol açtı.

Tesla, en iyi fikirlerinin kendisine tek başına geldiğini savundu. Bununla birlikte, düzenlediği zarif akşam yemeklerinde zamanının en ünlü insanlarının çoğuyla sosyalleştiği için bir keşiş değildi. Mark Twain laboratuvarını sık sık ziyaret etti ve bazı icatlarını tanıttı. Tesla sadece büyük bir mühendis ve mucit olarak değil, aynı zamanda bir filozof, şair ve uzman olarak da ün kazandı. 75. doğum gününde Einstein’dan bir tebrik mektubu aldı ve Time dergisinin kapağında yer aldı.

Popüler hayal gücünde Tesla, çılgın bir bilim adamı rolünü oynadı. Kozmik ışınlarla çalışan bir motor geliştirdiğine dikkat çekti; yeni bir enerji biçimi sağlayacak Einstein olmayan yeni bir fizik üzerinde çalışıyordu; düşünceleri fotoğraflamak için yeni bir teknik keşfettiğini ve alternatif olarak ölüm ışını ve barış ışını olarak etiketlenen, askeri potansiyeli Nobel mühimmatından çok daha büyük olan yeni bir ışın geliştirdi.

İlginizi Çekebilir :  TAŞERON KADROYA GEÇİNCE MAAŞLARINDA NE KADAR ARTIŞ OLACAK?

Tesla’nın zamanının ilerisinde olduğunun bir başka kanıtı, insan hareketlerini taklit eden mekanik bir cihaz olan otomatik robotların yaratılması konusundaki fikirleriydi. Sırp mühendis Miomir Vukobratovic’e göre Tesla, “Tüm canlılar, dış itkiler tarafından yönlendirilen otomatlardır” dedi.

Tesla, otobiyografisi Buluşlarım’da, nesne ile arasında üç oda bulunan bir saatin tik taklarını duyabildiğini açıkladı. Çevresindeki insanlar, çoğunlukla alışılmadık alışkanlıkları ve takıntıları nedeniyle garip doğasını fark ettiler. İnci veya şeftali gibi yuvarlak şekilli bir şey görürse hastalanır ve yürüdüğünde adımlarını sayması gerekirdi. Kendisi şöyle anlatıyor: “Yaptığım tüm eylemler veya işlemler üçe bölünmeliydi ve eğer kaybolursam, saatler sürse bile her şeyi yeniden yapmak zorunda hissettim.” Asla bir aşk ilişkisi olduğu bilinmedi, bağlılığı işiydi.

7 Ocak 1943’te öldü; FBI, ölümünden bir gün sonra evinde saatler geçirdi. Ellerinden gelen her şeyi aldılar ve halkın bu son derece değerli araştırma belgelerinin çoğunun farkında olmadığı yönünde hala spekülasyonlar var. Birçok belge “Hükümet” etiketiyle kategorize edildi, ancak belgelerinin geri kalanının bulunduğu yerler hala bir sır. Bazıları FBI tarafından alındı, diğerleri Tesla’nın onları başka ülkelere teslim ettiğini varsaydı ve yeğeninin onları Amerika Birleşik Devletleri düşmanlarına satmak istediğine dair bir şüphe vardı.

Nikola Tesla’nın mirası ve muhteşem zihni hala bizimle. Her ışık kıvılcımı, radyodaki her ses, öncü olarak Tesla Motors ile elektrikli otomobil devrimi, hatta adını taşıyan rock grubu bile, bu dehanın sadece hayatlarımızı şekillendirmekle kalmayıp hala öyle olduğunu hatırlatıyor. Geleceğin

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.