KPSS Atamalarında Özel Nitelik Kodu Nedir?

Bir önceki yazımızda KPSS bölüm nitelik kodlarından bahsetmiştik. Bir bölümün veya birden çok birbirine benzeyen bölümün KPSS memur atamalarında kullanılmak üzere tek kod altında birleştirilmesiyle KPSS bölüm nitelik kodlarının oluşturulduğunu belirtmiştik. Bugünkü yazımızda da KPSS tercih kılavuzunda yer alan memur kadroları için istenen özel şartları barındıran, KPSS özel koşul nitelik kodlarını açıklamaya çalışacağız.

 

KPSS Özel Koşul Nitelik Kodu Nedir?

KPSS memurluk tercih kılavuzunda, memurluk kadrolarının yanındaki aranan nitelikler bölümünde yer alıp bu memurlukları tercih edebilmek için bölüm mezuniyeti dışındaki diğer özel şartları ifade eden kodlara KPSS özel koşul nitelik kodu denilmektedir. Bildiğiniz üzere KPSS bölüm nitelik kodları; liselerde 2(örnek 2001 kodu), önlisanslarda 3(örnek 3001 kodu) ve lisanslarda 4(örnek 4001 kodu) rakamları ile başlamaktaydı. KPSS özel koşul nitelik kodları ise 6 ve 7 rakamları ile başlayan kodlardır. Bunun istisnası 1101 ve 1103 özel nitelik kodlarıdır ve bu kodlar da işin mahiyetine göre erkek veya kadın olmak şartını ifade eder.(1101;cinsiyeti erkek olmak, 1103; cinsiyeti kadın olmak)

kpss-ozel-kosul-nitelik-kodlari

Özel Koşul Nitelik Kodunun Önemi Nedir?

KPSS özel koşul nitelik kodu, memur adayları açısından çok önem arz etmektedir. Bazı memur adayları bu kodlara dikkat etmediği için veya bu kodların ne anlama geldiğini bilmediğinden KPSS özel koşul nitelik kodu içeren memurluk kadrolarını tercih etmektedir. Bahse konu özel koşul nitelik kodunun sağlanmadığı anlaşıldığında da bu adayların atamaları iptal edilmektedir. Haliyle KPSS puanı diğer merkezi atamalarda da kullanılmamak üzere geçersiz hale gelmektedir.

KPSS atamalarında tercih yaparken KPSS bölüm nitelik kodunun yanı sıra 6 ve/veya 7 ile başlayan özel nitelik kodlarını da dikkatlice incelemeliyiz. Eğer ki tercih etmek istediğimiz memurluk kadrosunda KPSS özel koşul nitelik kodu varsa ve bu şartı sağlamıyorsak kesinlikle tercih yapmamalıyız. Bir örnek üzerinden de açıklayalım;

İlginizi Çekebilir :  2018 Ocak'ta En Düşük Maaşı Ne Kadar Olacak

KPSS tercih kılavuzlarında en çok kullanılan özel koşul nitelik kodu 6225(bilgisayar sertifikası sahibi olmak) olarak göze çarpmaktadır. Bunun yanı sıra yabancı dil puanı şartını temsil eden nitelik kodları başta olmak üzere diğer çeşitli özel koşul nitelik kodları da zaman zaman tercih kılavuzunda yer almaktadır.

En güncel özel koşuk nitelik kodlarını ve anlamlarını öğrenmek için tıklayın!

bekar-memur-maaslari

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.