• Yüksek Maaşlı Memurluklar Nelerdir?

  Memur adaylarının KPSS sürecinde en çok yönelttiği soruların başında memur maaşları geliyor desek yeridir. Nitekim daha KPSS’ye girmeden, hangi...

Memur adaylarının KPSS sürecinde en çok yönelttiği soruların başında memur maaşları geliyor desek yeridir. Nitekim daha KPSS’ye girmeden, hangi kurumlarda ne kadar maaş verildiği, yüksek maaşlı memurlukların neler olduğu hep merak edilmektedir. O halde hangi kurumda ne kadar maaş verilmektedir, yüksek maaşlı memurlukların olduğu kurumlar nelerdir bir bakalım.

yuksek-maasli-memurluklar

Belediyeler ve İl Özel İdareleri

Birçok belediye ve özel idarelerdeki memur maaşı nispeten çok daha yüksektir. Bunun nedeni SDS(sosyal denge sözleşmesi) tazminatı adı altında aylık olarak ödenen ek ödemedir. SDS tazminatı denilen ödeme her yıl değişebilmekle birlikte genellikle 250-750 TL arasındadır. Belediyelerin mali yönden güçlülük durumlarına göre SDS ödemesi verilmektedir. Özellikle borçsuz belediyeler bu açıdan çok daha şanslıdır. Standart memur maaşını 2400 civarı olarak varsayarsak, üst limitten SDS tazminatı veren bir belediyedeki memur maaşı 3.000 TL’yi aşabilmektedir.

 

KİT(Kamu İktisadi Teşebbüsü) Kurumları

KİT kurumlarındaki memur maşları da yüksek maaşlı memurluklar içinde yer alır. EÜAŞ, TEİAŞ, TCDD, Eti Maden, Et ve Süt Kurumu, TTK, TKİ, ÇAYKUR, TİGEM, TMO, DHMİ gibi kurumlar 399 Sayılı Kanun’a tabi KİT kurumları olarak adlandırılmaktadır. KİT kurumlarındaki memur maaşları ve sosyal olanaklar diğer kurumları göre daha iyidir diyebiliriz. Nitekim KİT kurumlarındaki memur maaşı ortalama 2700-2800 TL civarındadır. Yani diğer standart kurumlara göre +500 TL ve üzeri daha fazla maaş vermektedir.

YORUMLAR

SPONSORLU BAĞLANTILAR
SON YAZILAR
 • Genel Eğitim

  Ankara’da İş Bulmak Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı

  0
 • Genel

  Karaca Paslanmaz Çelik Avantaj Ve Ayrıcalıkları

  0
 • Genel

  Ersoylar Su Tesisatı

  0
 • Genel Eğitim

  TEOG sınav kalktı mı? 2017 – 2018 TEOG sınavı olacak mı?

  0
POPÜLER YAZILAR
SON YORUMLAR