Kamudaki Rahat Kurumlar Nelerdir?

isyogunluguazolankurumlar

Bir önceki yazımızda, iş yoğunluğu fazla olan kurumları ele almıştık. Bugünkü yazımızda da iş yoğunluğu açısından nispeten daha rahat kurumları ve  yazacağız. Nitekim b grubu KPSS memurluk tercihi yapacak olan memur adaylarının bazıları, iş yoğunluğu rahat olan memurluklara yerleşmek istiyor.

 

 

İş Yoğunluğu Az Olan Kurumlar

 

İş yoğunluğu az olan kurumlarda memur olmak isteyenler, Adalet Bakanlığı, SGK, Tapu gibi kurumların yanından bile geçmemeleri gerektiğini bu yazımızda net olarak anlamışlardır. Peki rahat bir memurluk yapmak isteyen adaylar, hangi kamu kurumlarına yönelmeli? Bu anlamda tavsiye edeceğimiz kurumların başında, diğerlerine göre nispeten daha pasif olan bakanlıklar geliyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Orman ve Su işleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı gibi bakanlıklar, iş yoğunluğu açısından diğer bakanlıklara göre çok daha rahattır.

 

Yine bazı genel müdürlüklerde de iş yoğunluğu çok azdır. Örneğin; Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü gibi…

 

Üniversiteler de nispeten iş yoğunluğu az olan kurumlar içinde yer almaktadır. Her ne kadar üniversitelerin bazı birimlerinde çalışanlar buna itiraz etse de üniversitelerin genel anlamda rahat memurluklar içerdiğini söyleyebiliriz.

 

Kamuda en yüksek maaş veren kurumlar arasında başı çeken KİT kurumları, iş yoğunluğu açısından da rahat olan kurumlardandır. Haliyle hem rahat memurluk hem de yüksek maaş imkanı sağlayan KİT kurumları, memur adayları arasından en popüler tercihlerin başında yer almaktadır.

 

Memur adayları şunu da bilmeliler ki iş yoğunluğu az olan bir kurumda yoğun bir birimde veya iş yoğunluğu fazla olan bir kurumda rahat bir birimde görevlendirilebilirler. Bu da işin şans kısmıdır.

İlginizi Çekebilir :  Eğitici Oyuncaklar İle Çocukların Gelişimi Tamamlanıyor

 

Kamudaki En Yoğun Kurumlar Nelerdir?

26 yorum

 1. Hocam merhabalar. Daha öncede yazmıştım size. Ben alansız önlisans 3001ciyim. Gecen seneden KİTler hakkindaki detayli cevaplarinizi okudum ancak 3001 le iliskisi nedir diye soracağım. KİT ler kadrolu almiyor mu 457 gibi. 3001 den KİT Kadroları açiliyor mu maaslar yüksek demissiniz. 457 kadrolari son temmuz zammiyla duz memur 2600 civari. DHMI disinda 3001 den acilacak yuksek maasli bir KIT ihtimali var midir acaba? Bu arada puanim 94.9 siralamam 69. Tesekkur ediyorum. Iyi calismalar

  • Selamlar, acaba tam olarak hangi cevabıma istinaden kafanız karıştı? Şimdi kitler 399’a tabi kurumlardır. Diğerleri de 657’ye tabi kurumlardır. KİT kurumlarında ortalama bir düz memur maaşı 2700-2800 civarını geçiyor neredeyse. DHMİ’nin yanı sıra diğer KİT kurumları da 3001 kodundan kadro açabiliyor.

   • Hocam öncelikle 657 yazacağıma 457 yazmışım kusra bakmayın. Şimdi 3001 Dhmi dışında nereye atanırsak maaslar aynı olur diye düşünüyordum. KIT lerle ilgili yazılarınızı okudum. 3001 den TMOnun kadroları olmuştu. Simdi maas farki oluyor o halde 3001 den misal TMO ya atandığımızda. Birde KITlerde sözleşmeli mi oluyoruz hocam. Kpss ile sözleşmeli atananlar sıkıntılar çekiyor duyumlarımıza göre. Son olarak da 3001 için açılması durumunda tercih önceliğim KITler mi olmalıdır

    • Şimdi şöyle yazayım. KİTlerde ortalama maaş 2700-2800 civarı olmakla birlikte bir iki KİT kurumu biraz daha düşük alıyor ama 657ye tabi memura göre yine yüksek alıyor. DHMİ ise ortalama KİTlere göre daha iyi maaş veriyor. KİTler 399 sayılı kanuna tabi sözleşmeli kadrolar olup, güvence açısından 657den çok fazla farkı yoktur. Eğer ki yüksek maaşlı memurluk istiyorsanız elbette ki KİTleri öncelikli yazmanız daha doğru olur.

  • Merhaba Fatma,

   Belediyelere, İl özel idarelerine, hava meydan işletmesi genel müdürlüklerine, sosyal güvenlik kurumu başkanlıklarına ve üniversitelere başvurabilirsin. KPSS 2017/1 Atama puanlarına göre Maliye mezunlarının başvurabileceği kadroların kapattığı en düşük puan 82.208, en yüksek puan 99.070 olarak belirlenmiştir.

   Saygılarımla,

   KPSS HOCASI

 2. Merhaba Fatma,
  Bu puanı aldıktan sonra rahatlıkla atanabileceğini düşünüyorum. Kurumların ihtiyacına göre alım sayıları dönem dönem farklılık gösterir. Net sayı belirtmek bu konuda zor. Merak ettiğin bir kurum varsa en son kaç personel alımı için duyuruda bulunduğunu inceleyebiliriz.
  Saygılarımla,
  KPSS HOCASI

 3. Merhaba sayın hocam.Ben ekpss sınavına 22 Nisan da girdim fakat sonuçlar henüz aciklanmadi.17 Mayısta aciklanacak.Haziran tercih ekim atama yapılacak diye biliyorum yanlış mi dusunuyorum?bir diğer sorumda şu bazen çok düşük puanla bile atama yapıldığını görüyorum henüz puanım belli değil fakat düşük puan alırsam nasıl tercih yapmaliyim yada yapmamalimiyim.teşekkür ederim.

 4. Merhaba hocam ben lise de makina bölümü okudum.Şuan üniversitedeyim ve Makina Mühendisliği okuyorum.Bu yıl ki ortaöğretim Kpss sınavına giricem.Eğer teknisyen olarak atanırsam üniversitem bittiği zaman makina mühendisliği kadrosuna geçmem için herhangi bir sınava girmeme gerek var mı?

 5. hocam merhabalar 2018 kpss den 85 puan aldım ama alım olmadığı için ptt sınavına girdim ve kazandım şuan orda çalışıyorum ama o kadar yoğun ki cidden psikolojik olarak insanların kavgalarına hakaretlerine daha fazla dayanamayacağım sanırım b kadrodan önerdiğiniz nispeten rahat bir kurum var mıdır nispeten diyorum çünkü niyetim yan gelip yatıp para kazanmak değil cidden

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.