Kamudaki En Yoğun Kurumlar Nelerdir?

enyogunkamukurumlari

KPSS’ye girip belli bir seviyenin üstüne puan alan memur adayları, bu sefer de b grubu memurluk tercihleri aşamasında farklı sorunlarla baş başa kalıyor. Memurluk tercihleri aşamasında genel olarak dile getirilen sorular şu şekilde oluyor; hangi memurlukları yazmalıyım, hangi memurluklar rahattır, hangi kurumlar daha iyidir, yüksek maaşlı memurluklar nelerdir, tayini kolay kurumlar nelerdir… Biz de bu soruların içinden birini seçip, bugünkü yazımıza konu edindik; kamudaki en yoğun kurumlar nelerdir?

 

En Yoğun Kamu Kurumları Nelerdir?

 

Kamudaki yoğunluk ve iş zorluğu konusu elbette ki kişiden kişiye değişebilmektedir. Fakat bazı kurumlar vardır ki bu kurumlardaki iş yoğunluğu, diğer kamu kurumlarına nazaran çok çok daha fazladır. Yani ortalamanın çok üzerinde bir iş yoğunluğuna sahiptirler. Bahse konu en yoğun kamu kurumlarının başında kuşkusuz ki Adalet Bakanlığı gelmektedir. Tabiatı gereği soğuk ve ciddi bir ortamı olan adliyelerde, iş yoğunluğu ciddi manada fazladır. Kesinlikle rahat bir kurumda çalışmak isteyen memur adayları, bu kurumun yanından geçmemelidir.

 

Kamudaki en yoğun kurumlar arasında SGK(Sosyal Güvenlik Kurumu)’yı rahatlıkla ikinci sıraya koyabiliriz. Tamamen vatandaş odaklı bir kurum olan SGK, ülkenin yaşayan tüm nüfusuna hitap eden, hatta vefat eden vatandaşlarla ilgili iş ve işlemleri yürütülmesini dahi yapmaktadır. Mevzuat ağırlıklı bir kurum olan SGK; bu anlamda kendini geliştirebilecek(geliştirmek isteyecek) ve vatandaşlarla birebir iletişim halinde olup çalışabilecek memur adayları için ideal bir kurumdur ama ciddi manada iş yüküne sahiptir.

 

En yoğun kamu kurumları arasında üçüncü sırayı hak eden kurum ise TAPU diye isimlendirdiğimiz Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’dür. Tapu da SGK gibi birebir vatandaş odaklı bir kurum olup, iş ehemmiyeti ve riski açısından dikkatle değerlendirilmesi gereken bir kurumdur.

İlginizi Çekebilir :  Sivasspor Galatasaray Son 10 Yılın Maç Skorları

 

Her ne kadar yukarıda yazdıklarımızı dikkate almanızı istesek de memur alımlarında azalışları hesaba kattığımızda, fazla bir seçicilik yapmadan memurluk kadrolarına girmenizi tavsiye ederiz. Nitekim memur olabilmek eskiye nazaran çok daha zor ve zorlaşmaya da devam ediyor.

 

Kamudaki Rahat Kurumlar Nelerdir?

4 yorum

  1. Merhaba
    Eşim astsubay ve bende matematik bölüm mezunuyum. Kendi bölümümden atamam yok ve b grubu memurluk düsünüyorum. Benim tercihlerimi esimin çalistigi sehire göre mi yapmam gerekiyor yoksa baska yer yazsam eş durumunda esimin yanina gelebilir miyim acaba bilgilendirirseniz cok mutlu olurum

    • Selamlar, öncelikle bölümünüzün az da olsa memur alımı var. Atama konusuna gelecek olursak da eşiniz hali hazırda memur olduğu için onun bulunduğu yere atanmaya çalışın. Ondan sonra sürekli eşinize tabi olarak hareket edersiniz. Bir de bakanlıklar gibi teşkilatlanması yüksek olan, yani neredeyse her ilde teşkilatı bulunan kurumları tercih etmeye çalışın. Misal üniversiteler, belediyeler gibi kurumlar nispeten çakılı kadrolardır ve tayin imkanı yoktur normal şartlarda.

  2. Ben Adalet Bakanlığı’nda çalışıyorum. Burası kadar yoğun bir kurum gerçekten de yok. Ben yazıya hak veriyorum. Sabahtan çalışma bir başlıyor, akşam saat 9-10’lara kadar çalışıyoruz. Cumartesi ya da Pazar nöbet yazıyorlar. Bazen haftalık nöbet tutuyoruz. Aşırı yoğun. Öğle arasına yemeğe bile çıkamadığımız zamanlar da çok oluyor. Deri koltukta oturarak çalışmaktan deri hastalıkları oluşuyor. Yerimizden kalkmamız mümkün değil. Zabıt katipliği her şey. Bize her işi yaptırıyorlar, sorumluluk hat safhada. Çünkü hakim savcı herhangi bir hata yaptığında bu personele yükleniyor. Hakim savcı her ne kadar evrakı kontrol etse de, sonradan herhangi bir hata oluştuğunda katibi sorumlu tutuyorlar. Müdür olmak da kolay değil, zaten 6 yıl katiplikte çalışan adam fazlasıyla yıpranır üstüne de müdür olamazsanız 15-16 yıl katiplik yapmak ölüm gibi gelir. Ben yine de çalışırım diyenler 10 defa düşünmeliler. Çünkü ben artık istifa edip işçi olmaya karar verdim. Arkadaşlarımdan çoğu işçi ve hiç olmazsa işleri belli. Mutlular. Mesai saatleri belli. Yaptıkları iş belli. Bizim ne yaptığımız belli değil. Hakim tensip yap diyor, tensip ne onu bilmiyorum, çünkü 3 sene savcılıkta çalıştım ardından mahkemeye verdiler, öylece kalakaldım, ya da ihtiyati tedbirin reddine itirazı yaz falan diyor, ben nasıl yazacağımı bilmiyorum, çok zor ya. Soracak kimsem de yok. Yaz gelsin, istifa edicem, özelde mesai saati, maaşı ve işi belli bir işe başlamayı düşünüyorum. Erkek olduğumdan da mobbing fırça gibi şeylere dayanamıyorum. Benim için maaş önemsiz. 2827 TL maaş alıyorum, tek iyi noktası maaşı, başka iyi noktası yok, ha bir de bazen saat 5.30’da çıkıyorum akşam, bir de cumartesi pazar var, bazen cumartesi pazarlarım oluyor. bekar erkeğim fakat bu maaş önemsiz çünkü 1600 tl de alsam geçinirim, para zaten birikmiyor, memur olduğundan ve eve yorgun geldiğinden günün stresini atmak için dışardan yemek söylüyorsun, hiç gurbete gidip katip olmaya gerek yok, bir de Adalet Bakanlığında. Zaten ucuz etin yahnisi yavan olur, bu mesleğe giriş çok basit, kpss’den 70 al, klavyeden 90 yaz, belki girersin, zaten çoğu kişi başvurmaya yeltenmiyor bile, Adalet Bakanlığı’nda çalışma şartları cidden ağır. Her gün ağlıyorum. Neyse neyse. Yine de özelden iyidir diyenler girsin ama özel bence daha iyi. Yaptığın iş belli hiç olmazsa, mobing gibi bir durumda direk istifa eder gidersin başka yere. bir de

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.