Kamudaki En Yoğun Kurumlar Nelerdir?

enyogunkamukurumlari

KPSS’ye girip belli bir seviyenin üstüne puan alan memur adayları, bu sefer de b grubu memurluk tercihleri aşamasında farklı sorunlarla baş başa kalıyor. Memurluk tercihleri aşamasında genel olarak dile getirilen sorular şu şekilde oluyor; hangi memurlukları yazmalıyım, hangi memurluklar rahattır, hangi kurumlar daha iyidir, yüksek maaşlı memurluklar nelerdir, tayini kolay kurumlar nelerdir… Biz de bu soruların içinden birini seçip, bugünkü yazımıza konu edindik; kamudaki en yoğun kurumlar nelerdir?

 

 

 

En Yoğun Kamu Kurumları Nelerdir?

 

Kamudaki yoğunluk ve iş zorluğu konusu elbette ki kişiden kişiye değişebilmektedir. Fakat bazı kurumlar vardır ki bu kurumlardaki iş yoğunluğu, diğer kamu kurumlarına nazaran çok çok daha fazladır. Yani ortalamanın çok üzerinde bir iş yoğunluğuna sahiptirler. Bahse konu en yoğun kamu kurumlarının başında kuşkusuz ki Adalet Bakanlığı gelmektedir. Tabiatı gereği soğuk ve ciddi bir ortamı olan adliyelerde, iş yoğunluğu ciddi manada fazladır. Kesinlikle rahat bir kurumda çalışmak isteyen memur adayları, bu kurumun yanından geçmemelidir.

 

Kamudaki en yoğun kurumlar arasında SGK(Sosyal Güvenlik Kurumu)’yı rahatlıkla ikinci sıraya koyabiliriz. Tamamen vatandaş odaklı bir kurum olan SGK, ülkenin yaşayan tüm nüfusuna hitap eden, hatta vefat eden vatandaşlarla ilgili iş ve işlemleri yürütülmesini dahi yapmaktadır. Mevzuat ağırlıklı bir kurum olan SGK; bu anlamda kendini geliştirebilecek(geliştirmek isteyecek) ve vatandaşlarla birebir iletişim halinde olup çalışabilecek memur adayları için ideal bir kurumdur ama ciddi manada iş yüküne sahiptir.

 

En yoğun kamu kurumları arasında üçüncü sırayı hak eden kurum ise TAPU diye isimlendirdiğimiz Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’dür. Tapu da SGK gibi birebir vatandaş odaklı bir kurum olup, iş ehemmiyeti ve riski açısından dikkatle değerlendirilmesi gereken bir kurumdur.

İlginizi Çekebilir :  Yüksek Maaşlı Memurluklar Nelerdir?

 

Her ne kadar yukarıda yazdıklarımızı dikkate almanızı istesek de memur alımlarında azalışları hesaba kattığımızda, fazla bir seçicilik yapmadan memurluk kadrolarına girmenizi tavsiye ederiz. Nitekim memur olabilmek eskiye nazaran çok daha zor ve zorlaşmaya da devam ediyor.

 

Kamudaki Rahat Kurumlar Nelerdir?

2 yorum

  1. Merhaba
    Eşim astsubay ve bende matematik bölüm mezunuyum. Kendi bölümümden atamam yok ve b grubu memurluk düsünüyorum. Benim tercihlerimi esimin çalistigi sehire göre mi yapmam gerekiyor yoksa baska yer yazsam eş durumunda esimin yanina gelebilir miyim acaba bilgilendirirseniz cok mutlu olurum

    • Selamlar, öncelikle bölümünüzün az da olsa memur alımı var. Atama konusuna gelecek olursak da eşiniz hali hazırda memur olduğu için onun bulunduğu yere atanmaya çalışın. Ondan sonra sürekli eşinize tabi olarak hareket edersiniz. Bir de bakanlıklar gibi teşkilatlanması yüksek olan, yani neredeyse her ilde teşkilatı bulunan kurumları tercih etmeye çalışın. Misal üniversiteler, belediyeler gibi kurumlar nispeten çakılı kadrolardır ve tayin imkanı yoktur normal şartlarda.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*