KPSS’ye Hazırlanmak

Ders konularına nasıl çalışmalıyız? Plan nedir? Nasıl plan yapmalıyız? Kaç saat uyumalıyız?

KPSS’ye Hazırlanmak

KPSS’ye hazırlanırken neler yapmalıyız? Tüm bu soruların cevapları yazımızda mevcut. Kamu Personeli Seçme Sınavına hazırlanırken öncelikli kuralımız zamandır. Zamandan kasıt, 2018’de yapılacak olan KPSS sınavına çalışmaya başladığınız zamanın 2017 olması gerekiyor. Yani kısaca bir sene önceden çalışmaya başlamak en doğrusudur.Gelin hep birlikte diğer önemli adımlara birlikte bakalım.

Ders Konuları

Bir diğer önemli etmenlerden birisi de bilgili olduğumuz ders konularıdır. Matematik, Sosyal bilgiler, Fizik ve daha da sayabiliriz. KPSSye çalışırken ikinci olarak bilgili olduğunuz konulara değil az bilgi sahibi olduğunuz derslere ve konulara çalışmaya başlamaktır. KPSS ders konuları için kitap kullanmalısınız. Zaten bilgili olduğunuz konuların üzerinde tekrar durmak pek sağlıklı olmayacak ve sizi o konuda bilgili olduğunuz için çalışmaktan alıkoyacaktır. Hangi derste bildiği olduğunuzu konu çalışmasından sonra kendinizi test ederek görebilirsiniz. Konu çalıştıktan sonra test çözmek gerekir. Test sonucunda yanlış yaptığımız soruların doğru çözümünü öğrenmek önemlidir. Zamanla yanlışlar azalıp doğrular artacaktır.

Plan

Planlı olmak sizin her alanda daha iyi olmanızı sağlar. Planlı olarak KPSS’ye hazırlanmak sizi başarıya bir adım daha yaklaştıracaktır. Başarı için tüm senenizi bir plana oturtmak ve o plana bağlı kalarak çalışmaya devam etmek gerekiyor. Bu plan yapılırken dikkat edilmesi gereken bir hususun da dersler arasında verilen aranın çok uzun veya çok kısa olmaması gerekiyor.

Plan Nasıl Yapılır

Plan yapmak için öncelikle alışkanlıklarımızı gözden geçirmemiz gerekir. Planlı ders çalışmak için sağlıklı yaşamalısınız. Uyku düzeniniz olmalı ve iyi beslenmelisiniz. Ardından bir kağıt kalem alıp yazmaya başlayın. Bir gün 24 saattir. Her gün 6 saat uyuyan bir insanın 18 (onsekiz) saati uyanık geçer. 18 saat (onsekiz),  18 (onsekiz) tane 60 (altmış) dakika eder. Konu çalışırken 1 (bir) sayfayı okumanız yaklaşık 1.5 (bir buçuk) dakikanızı alır. Her saat başı 10 (on) sayfa konu anlatımı okuyan öğrenci günün 10 (on) saati geride kaldığında toplam 150 (yüzelli) dakika ders çalışmış ve 100 (yüz) sayfa konu okumuş olur. Burada anlatılmak istenen, günde 5 saat ders çalışacağım gibi genel bir hedeften ziyade her saat 5-10-15 sayfa kitap okuyacağım fikri sizi sonuca götürür. Lütfen bu yöntemi dikkatlice okuyun.

İlginizi Çekebilir :  2018 Ocak'ta En Düşük Maaşı Ne Kadar Olacak

Uyku

Kamu Personeli Seçme Sınavı’na hazırlanırken yapılan en büyük hatalardan birisi de uykuyu ihmal etmektir. Başarı sağlamak için günlerce, haftalarca hatta aylarca uykusuz çalışan yada 1-2 saatlik uyku ile çalışmaya devam eden bireylerin başarı sağlayamadıkları gözlemlenmiştir. Ders çalışmalarınızda kendinizi de ihmal etmeyerek, uyku düzeninize de bağlı kalarak çalışmalara devam etmeniz en faydalı olanıdır. Unutmayın, sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.

KPSS’ye hazırlanmak konusunda aklınıza takılanları yorum olarak iletebilirsiniz. Cevaplamaktan memnuniyet duyacağız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.