Merkezi Memur Atamaları Kalkıyor Mu?

merkeziatamalarkalkiyormu

Son günlerde memur adayları arasında birtakım söylentiler dolaşıyor. Kimi diyor ki merkezi atamalar kaldırılacak, kimisi de diyor ki tüm memur alımlarına mülakat gelecek… Biz de memur adaylarının bu zorlu süreçte daha soğukkanlı ve bilinçli hareket etmeleri için konuyla ilgili bir yazı kaleme almak istedik.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen ortaöğretim KPSS oturumuna tam üç buçuk milyon aday katıldı. Lisans ve önlisans KPSS’yi de hesaba kattığımızda toplam 5 milyon civarı adayın kamu kurumlarında memurluk beklediğini söyleyebiliriz. 2016 aralık b grubu KPSS atamasına az bir zaman kala, beklentileri karşılayacak doğrultuda memur kadrosu açılacak mı, bizler de merakla bekliyoruz. Gelelim meşhur söylentilere… Delinin biri kuyuya taş atmış, kırk akıllı çıkaramamış diye bir atasözü vardır ya, tam da konumuza uygun. Özellikle sosyal medya ortamında türeyen ve hızla yayılan bu söylentiler, memur adaylarını gereksiz bir tedirginliğe sokuyor.

Merkezi atamalar kaldırılacak mı, sorusundan başlayalım önce. Şu aşamada merkezi atamaların kaldırılması gibi bir durum söz konusu değildir. Ne konuyla ilgili kurumlardan ne de hükümet cephesinden,  merkezi atamaların kaldırılmasına yönelik herhangi bir açıklama yapılmamış olup buna dönük bir çalışma olduğuna dair bir duyum da yoktur. Kısa vadede merkezi atamaların kaldırılmasını mümkün görmemekteyiz. Nitekim merkezi atamaların kaldırılması gibi bir düşünce varsa da bunun pat diye gerçekleştirileceği kanaâtinde değiliz. Özetle merkezi atamalar kaldırılacak mı sorularıyla zihninizi yormamanızı tavsiye ederiz.

Tüm memur alımlarına mülakat mı geliyor, konusuna bakalım bir de… Öncelikle şunu belirtelim ki mülakat, kamuya memur alımlarında zaten kullanılan bir uygulamaydı. Açıktan(kurumsal) memur alımlarında sözlü/yazılı mülakat uygulaması ile memur alımları yapılmaktadır. Buna ek olarak yakın zamanda öğretmen alımlarında da mülakat uygulamasına geçildi. Bütün memur alımlarına mülakat getirileceğinden endişe eden memur adayları, bütün memur alımlarına mülakat geliyor gibi bir söylenti duyunca korkuları daha da katlanıyor. Fakat memur alımlarına mülakat gelmesi konusunda da herhangi bir yetkili tarafından yazılı veya sözlü bir açıklama yapılmamıştır. Merkezi atamalarda mülakat uygulaması hali hazırda yoktur ve merkezi atamalara mülakat getirilmesi söz konusu değildir. Özetle merkezi atama ve mülakat uygulaması birbirinin tersi işlemler olduğundan, tüm memur alımlarında mülakat uygulanabilmesi için merkezi memur atamalarının kaldırılması gerekir. Merkezi atamaların kısa vadede kaldırılmayacağı/kaldırılamayacağı konusunda da yukarıda açıklamalarda bulunmuştuk.

İlginizi Çekebilir :  2016/2 KPSS Tercih Kılavuzu Kadroları Açıklandı

Tüm memur adaylarına, bu zorlu süreçte soğukkanlı davranmalarını tavsiye ediyoruz. Özellikle sosyal medya ortamlarında türeyen bu tarz söylentilere kulak asmamalarını öneriyoruz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.