kpssosymtercihi

KPSS Tercihlerini Neye Göre Yapmalıyız?

B Grubu KPSS memur atamaları yılda iki kez olmak üzere 2 yıl olan KPSS puanı geçerliliği boyunca toplamda dört adet yapılmaktadır. Bu atamalar genel itibariyle haziran ve kasım aylarında yapılmakta olup haziran ayında KPSS atamasında çok daha fazla memur kadrosu açılmaktadır. Memur adayları, ÖSYM tarafından yayınlanan tercih kılavuzunda kendilerine uygun olan memurlukları, 30 tane tercih hakkı olan KPSS tercih formuna doldurarak tercihlerini yapmaktadır. Peki 30 adet seçim hakkı bulunan KPSS tercih listemize, bize uygun olan memurluk kadroları arasından yapacağımız seçimleri neye göre belirleyeceğiz?

 

 

 

 

 

Yüksek Maaş Veren Kurumlar Mı?

 

KPSS tercihleri yapılırken özellikle yüksek puan alan adayların istediği kriterlerin başında yüksek maaşlı memurluklar gelmektedir. Eğer ki yüksek maaş veren kurumlarda çalışmak istiyorsanız tercihlerinizde KİT(Kamu İktisadi Kurumları), Belediyeler ve Özel İdareleri gibi kurumlara ait memur kadrolarına yer vermelisiniz. KİT kurumlarındaki memur maaşları ortalama 3200 TL civarındadır. Belediye memur kadrolarını yazarken de özellikle SDS tazminatı verip vermediklerini, veriyorlarsa da ne kadar olduğunu öğrenmeye çalışın. Ona göre KPSS tercih listenize bu memurlukları ekleyebilirsiniz.

 

 

 

Tayini Kolay Kurumlar Mı?

 

Her ne kadar memur alımlarının azalmasından ötürü aşırı seçici davranılmaması konusunda uyarılar yapsak da puanı ve atanma ihtimali nispeten çok yüksek olan adayların, KPSS tercihlerinde tayini kolay kurumları yazmaları daha doğru olacaktır. Üniversiteler, belediyeler, TÜDEMSAŞ-TÜVASAŞ gibi sadece bir ilde olan KİT kurumları, Ekonomi Bakanlığı gibi taşra teşkilatı olmayan bakanlıklar gibi kamu kurum ve kuruluşlarında tayin imkanı yok denecek kadar kısıtlıdır. Bu sebepledir ki tayini kolay kurumları isteyen memur adayları, saydığımız kurumlara ait memurluk kadroları daha arka planda tutmalıdır.

İlginizi Çekebilir :  2016/2 KPSS Memur Yerleştirme Tarihi Değişecek Mi?

 
İş Yoğunluğu Bakımından Rahat Kurumlar Mı?

 

Şunu belirtmek gerekir ki özel sektöre kıyasla kamu kurumlarındaki iş yoğunluğu çok daha azdır. Fakat bazı kurumlar vardır ki diğerlerine göre gerçekten de yoğun bir çalışma temposuna sahiptir. Özellikle SGK(Sosyal Güvenlik Kurumu), Tapu ve Adliye gibi kurumlar ciddi manada iş yüküne sahiptir. Rahat bir memurluk isteyen ve yüksek puana sahip memur adayları, KPSS tercihi yaparken bu kurumları daha arka planda tutmalıdır. Bakanlıklar ve taşra teşkilatları, üniversiteler, belediyeler, KİT kurumları gibi yerler iş yoğunluğu bakımından daha rahat kurumlardır.

 

Sınavsız Memur Olmak Mümkün Mü?

 

Memurlukta Yükselme Olan Kurumlar Mı?

 

Memur adayları arasında KPSS tercihi yaparken en az önem verilen kriter, yükselmesi olan kamu kurumlarıdır. Bu kriter her ne kadar önemsiz gibi görülse de bazı memur adayları için dikkate alınmasında fayda olabilir. Örnek üzerinden hareket edelim; hali hazırda mühendislik okuyorsunuz ve lise/önlisans KPSS’ye girdiğinizi varsayalım. KPSS tercihlerini yaparken memurlukta yükselme yapabileceğiniz kurumları seçmeniz daha doğru olacaktır. Nitekim memur olarak yerleştiğiniz kurumda, açılacak görevde yükselme/unvan değişikliği sınavları ile mühendislik kadrolarına geçebilirsiniz. Özetle mühendislik okuyan biri olarak nispeten daha teknik kurumlara memur olarak yerleşirseniz, kurum içinde mühendislik kadrosuna geçme şansınız daha yüksek olacaktır.

Yapılan Yorumlar ( 15 )
 1. meyase oğuz dedi ki:

  merhaba hocam ben muhasebe önlisans mezunuyum 84 aldım atanma şansım nedir…

  1. khocasi dedi ki:

   Merhabalar, kritik bir puanınız var. 2014 KPSS atamalarında muhasebe bölümü taban puanları 84 ile kapatmıştı. Kadro sayısında ufak da olsa bir artış olursa atanabilirsiniz bu puanla.

 2. yağmur dedi ki:

  Merhaba . Kamuyönetimi 80,84603 puanım var Şehir farketmez kaçıncı atamada atanırım. 4001 yazmalımıyım yoksa kendi alanımda mı düz memurluk seçmeliyim.

  1. khocasi dedi ki:

   Merhabalar, kamu yönetimi taban puanları en son 84 civarında kapatmış, 4001 kadroları ise 87 civarında. Yani bölümünüzden atanma şansınız 4001e göre daha olası. Fakat belirttiğim gibi en son 84 ile kapattı bölümünüz, sizin puanınıza düşme ihtimali şu an zor görünüyor. Yine de ilk atamalardaki kadro sayısına göre daha geçerli yorumlar üretebiliriz. Bekleyelim görelim…

   1. yağmur dedi ki:

    teşekkür ederim yanıtladığınız için

 3. Elif dedi ki:

  Hocam ben büro yönetimi ve yönetici asistanlığı mezunuyum puanım 87 eşim tsk da çalıştığı için tayinimiz çok sık çıkıyor tayin imkanı kolay olan nereleri tercih etmeliyim ( atanma şansım varmi) lütfen cevap verin

  1. khocasi dedi ki:

   Selamlar, önlisans büro mezunusunuz dimi? Atama şansınız elbette ki yüksek.
   Tayini kolay kurumlar, başta her ilde teşkilatı olan bakanlıklardır. Misal meb, sgk gibi kurumlarda tayin açısından sıkıntı yaşamazsınız. Tercih kılavuzu açıklanınca kadrolara göre tekrar değerlendiririz bunu.

 4. simge dedi ki:

  Merhaba. Aöf Adalet bölümü ve Radyoterapi teknikerliği mezunuyum.Aynı zamanda 4 yıllık sosyoloji bölümünden 2 yıllık alansız diploma alarak mezun oldum. Kısacası elimde 3 adet önlisans diplomam var ve kpss puanım 83.Düz bir memurluğa atanabilme şansım ne kadar acaba?

  1. khocasi dedi ki:

   Merhabalar, bu bölümler içinde en şanslı olduğunuz bölüm kesinlikle radyoterapidir. Radyoterapi atamalarına baktığımda, en son 80-81 civarı puanlarla kapattığını görebiliyorum. 83 puanla atanacağınızı düşünüyorum şahsen

 5. simge dedi ki:

  Peki sadece bir alanda mı tercih yapabilirim? Yoksa radyoterepi ve düz memurluk için aynı anda tercihte bulunabilir miyim?

  1. khocasi dedi ki:

   Selamlar, üç mezuniyetinizi de ösym sistemine işlettiğinizde, hepsinden de tercih yapabilirsiniz. Ama şunu belirtmek isterim ki alansız diplomanız size 3001(önlisans genel nitelik kodu) kodundan tercih hakkı verir ve bu koddan açılan memurluklar en düşük 88 civarı kapatıyor. Yani burdan sonuç çıkmaz zaten. Adalet bölümü kısmına gelecek olursak da durum yine farksız. Adalet bölümü atamaları en düşük 87-88 ile kapatıyor. Haliyle şansınız en çok ve tek olduğu alan radyoterapidir.

 6. Damla dedi ki:

  Merhaba halkla ilişkiler ön lisans bölümü mezunuyum bölüm dışı yapabileceğim tüm nitelik kodlari nelerdir öğrenebilir miyim

  1. khocasi dedi ki:

   Selamlar, bölüm dışı olarak tüm önlisans mezunlarının ortak kodu olan 3001 kodlu memurlukları tercih edebilirsiniz. Fakat bu memurlukların bazılarında özel nitelikler var; sürücü belgesi şartları gibi mesela. Bu sebeple uygun olan 3001 kodlu memurlukları seçmelisiniz.

 7. kübra dedi ki:

  Merhabalar muhasebe onlisans mezunuyum 71 puanım var kasımdaki tercihde atanma sansım nedir nasıl tercih yapmalıyım yada yapmamalımıyım bilgilendirrsz sevinirim.

  1. khocasi dedi ki:

   Gitmiş olduğunuz kpss kursu vs varmıdır

Yorum Yaz

%d blogcu bunu beğendi: